S tem prispevkom začenjamo s serijo člankov, posvečenih Evropskim standardom trajnostnega poročanja (ESRS), ki jih je Evropska komisija uvedla kot del Direktive o trajnostnem poročanju podjetij (CSRD). Ti standardi predstavljajo pomemben korak v smeri večje preglednosti okoljskih, družbenih in upravljavskih (ESG) razkritij.
V kasnejših izdajah bomo podrobneje po sklopih predstavili posamezni standard ESRS, začeli pa bomo z ESRS E1, ki zajema podnebne spremembe. Ta standard je eden ključnih okoljskih standardov, saj podpira evropski cilj doseči podnebno nevtralnost do leta 2050.
Kaj je ESRS E1?
ESRS E1 se osredotoča na to, kako podjetja prepoznavajo, upravljajo in razkrivajo svoje vplive na podnebne spremembe. Vključuje razkritja, povezana z emisijami toplogrednih plinov (TGP), energetsko porabo, uporabo ogljičnih dobropisov, cilji za zmanjšanje emisij in finančnimi vplivi podnebnih tveganj.
Ključni elementi ESRS E1
Standard ESRS E1 vključuje devet glavnih zahtev za razkritje, ki podjetjem pomagajo strukturirati svoje trajnostno poročanje:
E1-1: Načrt za prehod za blažitev podnebnih sprememb
Podjetje mora razkriti, kako so njegovi cilji za zmanjšanje emisij TGP in ukrepi za blažitev podnebnih sprememb skladni s cilji Pariškega sporazuma (omejitev segrevanja na 1,5 °C) ter vključiti načrte za razogljičenje, naložbe, prilagoditve portfelja, nove tehnologije in oceno prehodnih tveganj. Prav tako mora predstaviti skladnost svojih gospodarskih dejavnosti z EU taksonomijo, razkriti naložbe v osnovna sredstva (vključno s tistimi, povezanimi s premogom, nafto in plinom) ter pojasniti vključitev načrta za prehod v poslovno strategijo in finančno načrtovanje. Če načrta ni, mora navesti, kdaj ga bo sprejelo.
E1-2: Politike v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje
Podjetje mora razkriti politike za obravnavo vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z blažitvijo in prilagajanjem podnebnim spremembam. Razkritje vključuje informacije o upravljanju teh področij, kot so blažitev podnebnih sprememb, prilagajanje nanje, energijska učinkovitost in uporaba obnovljivih virov energije.
E1-3: Ukrepi in viri v zvezi s politikami na področju podnebnih sprememb
Podjetje razkrije ukrepe in vire, namenjene blažitvi in prilagajanju podnebnim spremembam, ter pojasni, kako ti ukrepi prispevajo k doseganju podnebnih ciljev. Razkritje vključuje sprejete in načrtovane ukrepe za razogljičenje, zmanjšanje emisij TGP, potrebne naložbe v osnovna in obratna sredstva ter povezavo z računovodskimi izkazi in ključnimi kazalniki uspešnosti.
E1-4: Cilji v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje
Podjetje mora razkriti cilje za zmanjšanje emisij TGP in obvladovanje podnebnih vplivov, tveganj in priložnosti. Ti cilji vključujejo zmanjšanje emisij TGP v absolutnih vrednostih (v tonah CO2), ciljne vrednosti za leto 2030 in 2050, skladnost z omejitvijo globalnega segrevanja na 1,5 °C ter razogljičenje prek energijske učinkovitosti, obnovljivih virov in drugih ukrepov. Podjetje razkrije metode, scenarije in pričakovane prispevke posameznih ukrepov ter zagotovi skladnost z zahtevami ESRS in drugimi standardi.
E1-5: Poraba energije in mešanica virov energije
Podjetje mora razkriti svojo skupno porabo energije (v MWh), vključno z razčlenitvijo po fosilnih, jedrskih in obnovljivih virih. Prav tako mora predstaviti delež energije iz obnovljivih virov ter porabo v podnebnih sektorjih z velikim vplivom, vključno z energijsko intenzivnostjo (poraba energije glede na neto prihodke). Razkritja vključujejo tudi razčlenitev fosilnih goriv (premog, nafta, plin) in skladnost z računovodskimi izkazi za natančno oceno vpliva.
E1-6: Bruto emisije TGP obsegov 1,2 in 3 ter skupne emisije TGP
Podjetje mora razkriti bruto emisije TGP za obsege 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP v metričnih tonah ekvivalenta CO2. Razkritja vključujejo neposredne emisije (obseg 1), emisije iz kupljene energije (obseg 2) ter emisije v vrednostni verigi (obseg 3), pri čemer so razčlenjene po kategorijah in virih. Prav tako mora podjetje razkriti intenzivnost emisij TGP (emisije na neto prihodke) ter zagotoviti skladnost podatkov z računovodskimi izkazi. To omogoča oceno vpliva podjetja na podnebne spremembe in primerljivost emisij med obdobji.
E1-7: Odvzemi TGP in projekti zmanjševanja emisij TGP, ki se financirajo z ogljičnimi dobropisi
Podjetje mora razkriti količino odvzetih in shranjenih emisij TGP ter zmanjšanja emisij, doseženih z lastnimi projekti ali financiranjem ogljičnih dobropisov. Razkritja vključujejo metode in standarde za izračune, podrobnosti o ogljičnih dobropisih (kupljenih in načrtovanih), ter skladnost s cilji zmanjšanja emisij in neto ničelnih ciljev. Če podjetje uveljavlja trditve o podnebni nevtralnosti, mora pojasniti, kako te trditve podpirajo cilje zmanjšanja emisij ter zagotoviti verodostojnost uporabljenih ogljičnih dobropisov.
E1-8: Oblikovanje interne cene ogljika
Podjetje razkrije uporabo internih ogljikocenovnih shem, njihovo vrsto (npr. prikrite cene, notranje dajatve ali sredstva za ogljik), področje uporabe, cene ogljika ter predpostavke za njihovo določitev. Prav tako predstavi bruto emisije TGP (obsegi 1, 2 in po potrebi 3), zajete v teh shemah, ter njihov delež v skupnih emisijah. Te informacije osvetljujejo, kako sheme podpirajo odločanje in izvajanje podnebnih politik ter ciljev.
E1-9: Predvideni finančni učinki pomembnih fizičnih in prehodnostnih tveganj ter morebitnih s podnebjem povezanih priložnosti
Podjetje razkrije finančne učinke fizičnih in prehodnih tveganj ter priložnosti, povezanih s podnebjem, vključno z vplivom na sredstva, prihodke in obveznosti. Poudarek je na prilagajanju, blaženju tveganj in izkoriščanju priložnosti, kot so prihranki stroškov in nizkoogljični proizvodi. Razkritja vključujejo povezave z računovodskimi izkazi.
Kaj lahko pričakujete v naslednjih izdajah?
V naslednjih ATI Novičnikih bomo raziskali druge tematske standarde ESRS, vključno z E2 (Onesnaževanje), E3 (Vodni viri), E4 (Biotska raznovrstnost) in E5 (Raba virov in krožno gospodarstvo).
Priložnost za trajnostno prihodnost
ESRS E1 ni le obveznost, ampak tudi priložnost za uspešno trajnostno poslovanje podjetij in dolgoročno konkurenčnost. Če želite izvedeti več o ESRS standardih ali potrebujete pomoč pri implementaciji trajnostnega poročanja, nas kontaktirajte. Naša ekipa strokovnjakov za trajnost vam z veseljem pomaga pri doseganju vaših ciljev.
Hvala, ker spremljate naš novičnik. Pridružite se nam naslednjič, ko bomo raziskovali standard ESRS E2 – Onesnaževanje.
Comments